miercuri , 23 mai 2018

Home » Din Oras » Festivalul Internațional de Teatru 2014

Festivalul Internațional de Teatru 2014

iunie 9, 2014 9:04 pm Category: Din Oras, Evenimente, Importante Leave a comment A+ / A-

Cea de-a XXI-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, a început vineri 6 iunie și se va incheia duminică 15 iunie. În cadrul festivalului vor fi prezenți peste 2500 de artiști și invitați din peste 70 de tări. Pe parcursul celor 10 zile, spectatorii vor putea lua parte la 350 de evenimente în 66 locații.
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu își propune să creeze o atmosferă plină de farmec prin prezentarea celer mai noi creații prin programarea unor evenimente speciale în premieră pentru România.
Programul complet poate fi gasit pe site-ul festivalului www.sibfest.ro. Cea de-a XXI-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu aduce pentru prima dată în România una dintre cele mai impresionante construcții expoziționale dedicate jocului interactiv cu lumini și culori: „Luminarium Mirazozo”. Orășelul gonflabil a pus stăpânire pe Piața Mică, și poate fi vizitat în perioada 6 – 9 iunie, între orele 12:00 – 21:00, iar intrarea este gratuită. Vizitatorii primesc la intrare o hartă și sunt rugați să se descalțe înainte de trecerea prin ecluză.
Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu reprezintă probabil cel mai complex festival anual din România, fiind recunoscut internaţional ca cel de-al treilea festival de artele spectacolului din Europa ca amploare şi dimensiune.
Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu a primit diploma pentru cel mai bun eveniment al anului în cadrul Galei Premiilor de Excelență a Hotel Tourism & Leisure Investment Conference, ce a avut loc joi, 22 mai, la București.

Program FITS 2014

Luni 9 iunie

12:00 Piaţa Mică LUMINARIUM MIRAZOZO The Architects of Air GBR / expoziţii / 9h

12:00 Sala Thalia EXPOZIȚIE DE FOTOGRAFIE – RADU AFRIM ROU / expoziții / 8h

14:30 AtriumCafé CONVERSAŢII CULTURALE Noel Witts / Lavinia Alexe Leeds Metropolitan University / Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu / Bursa de spectacole, GBR – ROU / conferinţe şi seminarii / 1h

16:00 Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong –Sala parter MACBETH, De: William Shakespeare, Regia : Mansai Nomura, Setagaya Public Theatre, JPN / teatru / 1h30min, Traducere în limbile română și engleză, Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

18:00 Teatrul Naţional „Radu Stanca”, CÂND PLOAIA SE VA OPRI, De: Andrew Bovell, Regia: Radu Afrim Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești, ROU / teatru / 2h15min, Traducere în limba engleză, Spectacol nerecomandat tinerilor sub 16 ani, Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

 

Marți 10 Iunie
16:00 Pietonala Nicolae Bălcescu, DUHUL LĂMPII FERMECATE, THE GENIUS, I Mattachioni Volanti, ITA / stradă / 4h

17:00 Pietonala Nicolae Bălcescu, PARADA MAJORETELOR DIN LITUANIA, Pom Pom Girls „Zvaigzdune” and Orchestra
LIT / stradă / 1h

18:00 Teatrul Naţional „Radu Stanca”, SPRE DAMASC TO DAMASCUS, De: August Strindberg, Adaptare: Sebastian Majewski, Regia: Jan Klata, The National Stary Theatre, POL / teatru / 2h10min, Traducere în limbile engleză și română, Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani, Preţ bilete: 30 lei; 20 lei

19:00 Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj, TOTUL E DE VÂNZARE, THE PRICE OF EVERYTHING, De și cu Daniel Bye, ARC, Stockton and Daniel Bye, GBR / teatru / 1h, Traducere în limba română, Spectacolnere comandat tinerilor sub 16 ani, Preţ bilete: 30 lei

20:00 Sala Thalia, LEBĂDA NEAGRĂ ŞI ALBĂ CUNA NEGRA & BLANCA, Coregrafia: Jesús Carmona & Cia, ESP / dans / 1h15min Miercuri 11 iunie

16:00 Sala „Virgil Flonda” – ULBS, ÎNAPOI LA VIAŢĂ, BACK TO LIFE, De: LU Xun, Regia: LI Sha, Shanghai Theatre Academy, CHN / teatru /1 h15min, Traducere în limba engleză, Preţ bilete: 10 lei

18:00 Curtea Liceului de Artă, CIRQUE Pop’up – ATOMIC – BIKINI, Cie Popul’art, FRA / stradă / 20min, Spectacol nerecomandat copiilor sub 12 ani

20:00 Teatrul Naţional „Radu Stanca”, FRAŢI VITREGI THE SIBLINGS, De: Thomas Bernhard, Regia: Krystian Lupa, The National Stary Theatre, POL / teatru / 3h20min (cu 2 pauze), Traducere în limbile română și engleză, Spectacol nerecomandat tinerilor sub 16 ani, Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

20:00 Sala Thalia, HAI IU IU NU HEY YOU YOU (Maria Tănase Remix) Regia: Radu Afrim ROU / muzică / 1h Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

21:00 Cetatea Cisnădioara, POEZIA VISULUI, De: Emil Botta, Regia: Miriam Răducanu, UnTeatru, ROU / teatru / 55min, Preţ bilete: 20 lei; 10 lei

22:00, Curtea Liceului de Artă, CIRQUE Pop’up – THE CINEMA, Cie Popul’art
FRA / stradă / 20min – se repetă de 4 ori, cu pauză
Joi 12 iunie

16:00 Sala „Virgil Flonda” – ULBS, CITITORUL THE READER, De: Oliver Bray & the cast, Regia: Oliver Bray, Leeds Metropolitan University, GBR / teatru / 30min, Preţ bilete: 10 lei

18:00, Teatrul Naţional „Radu Stanca”, CĂLĂTORIILE LUI GULLIVER, După: Jonathan Swift, Regia: Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, ROU / teatru / 1h25min, Traducere în limba engleză, Preţ bilete: 40 lei; 30 lei

18:00 Biserica Romano – Catolică, DRAGOSTE PERFECTĂ!, AMOR MAIS PERFEITO!Joana Amendoeira, PRT / muzică fado / 1h15min, Preţ bilete: 10 lei

18:00 Piața Mică, CUTIA CU MIRACOLE, THE INCREDIBLE BOX, Cia La Tal, ESP / stradă / 45min

18:30 Teatrul pentru Copii şi Tineret Gong – Sala etaj, AGAINST TRILOGY – CONTRA IUBIRII GEGEN DIE LIEBE, De: Esteve Soler, Regia: Marie Hoppe, Theater Ecce Salzburg, AUT / teatru / 1h10min, Traducere în limbile română și engleză, Preţ bilete: 20 lei

20:00 Piața Mică, FAMILIA – OGLINDĂ, The Mirror Family, SVK / stradă / 30min Vineri 13 iunie

16:00 Sala Astra Film Cinema (Piața Mică, nr. 11), BROOK DESPRE BROOK, UN PORTRET INTIM BROOK BY BROOK, AN INTIMATE PORTRAIT (2001) De Simon Brook, George Banu, în dialog cu Nina Soufy, FRA / film / 1h 12min

18:00 Pietonala Nicolae Bălcescu, PĂSĂRI DE LUX, LES OISEAUX DE LUX, Neighbourhood Watch Stilts International, GBR / stradă / 30min

20:00, Sala Thalia, SHOWTIME Cantabile – The London Quartet, GBR / muzică / 1h30min, Preţ bilete: 30 lei; 10 lei

21:30 Piața Mare CONCERT R.O.A.

22:30 Piața Mare, SPECTACOL DE LASERE, 10min

22:40 Piața Mare, CONCERT VIŢA DE VIE

23:00 CAVAS – ULBS, DUM SPIRO, SPERO, Regia: Eduard Kudláč, Academy of Performing Arts Bratislava, SVK / teatru / 1h10min, Traducere în limba engleză, Preţ bilete: 10 lei

23:45 Maximus Pub, CONCERT ROBERT TURCESCU ȘI CASA PRESEI, ROU / muzică / 1h

festivalul-international-de-teatru-de-la-sibiu-aniverseaza-20-de-ani
Grecu Denisa

Festivalul Internațional de Teatru 2014 Reviewed by on . Cea de-a XXI-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, a început vineri 6 iunie și se va incheia duminică 15 iunie. În cadrul festivalului vo Cea de-a XXI-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, a început vineri 6 iunie și se va incheia duminică 15 iunie. În cadrul festivalului vo Rating: 0

Leave a Comment

scroll to top